WA Home
A.net/WA
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
Westside Classic
November 2nd 2019 9600 Veterans Drive SW, Tacoma, Washington, 98493, United States
Report
Block
1 Followers
Home
Photos
Blog
News
Attendees
Videos
Records
Info/Results
History for 2017 Oct 28th
Results
News
2019
1
1
2018
1
1
2017
1
1
2016
1
1
2015
1
1
2014
1
1
2013
1
1
2012
1
1
Media for 2017
Videos (
0
)
View
+
Photos (
0
)
View
+
Articles (
1
)
View
+
Blogs (
0
)
View
+
Results
2017 Results - Westside Classic
Oct 23rd 2017, 4:48pm
Attending groups
RunnerSpace.com/HighSchool
RunnerSpace.com/WA
DyeStat.com
Invited groups
2017
Westside Cross Country Classic
2017 Results - Westside Classic
Published by
ResultsCentral
Oct 23rd 2017, 4:48pm
Mens Results
5,000 Meters 3A Boys Varsity
Official Team Scores
1.
Gig Harbor
60
2.
Central Kitsap
108
3.
Woodrow Wilson
131
4.
Yelm
151
5.
Lakes
155
6.
Stadium
171
7.
Shelton
184
8.
Capital
186
9.
Peninsula
194
10.
Prairie
234
11.
Kelso
235
12.
Bonney Lake
238
13.
Mountain View (WA)
285
14.
Bethel
335
15.
Hudson's Bay
458
1.
12
James Mwaura
15:30.60
Lincoln
2.
12
Peter Smith
15:58.60
Gig Harbor
3.
12
Casey Bennett
16:14.20
Woodrow Wilson
4.
11
Bradley Peloquin
16:25.60
Gig Harbor
5.
12
Nolan Carroll
16:25.70
Gig Harbor
6.
12
Parker Stachler
16:30.50
Woodrow Wilson
7.
11
Zach Marien
16:38.10
Stadium
8.
10
Luke Lund
16:44.50
Prairie
9.
12
Andrew Simon
16:47.40
Central Kitsap
10.
12
Tanner Stipic
16:51.80
Capital
11.
12
Joshua Geiser
16:52.90
Central Kitsap
12.
9
Bryce Cerkowniak
16:54.20
Yelm
13.
12
Finlay Adamson
16:54.80
Gig Harbor
14.
12
Eugen Andersohn
16:55.40
Lakes
15.
11
Shun Yamaguchi
16:56.30
Mountain View (WA)
16.
10
Logan Miller
16:59.10
Yelm
17.
9
Cameron McCann
17:01.30
Bethel
18.
11
William Johnson
17:04.80
Shelton
19.
9
Samir Amin
17:05.30
North Thurston
20.
11
Drew Weber
17:10.30
Fort Vancouver
21.
11
Colten Jorgenson
17:15.10
Kelso
22.
10
Cayan Dibble
17:15.20
Bonney Lake
23.
11
Sajid Amin
17:19.60
North Thurston
24.
12
Cameron Wenman
17:21.00
Peninsula
25.
10
Nolan Gain
17:21.90
Bonney Lake
26.
12
Gavin Stewart
17:22.30
Yelm
27.
10
Elijah Anderson
17:22.60
Lincoln
28.
12
Alex Forte
17:23.80
Lakes
29.
10
Ethan Bursch
17:23.90
Shelton
30.
11
Zachary Franco
17:26.90
Lakes
31.
11
Will O'Halloran
17:28.00
Stadium
32.
12
Reese Hoeksema
17:28.00
Peninsula
33.
12
Samuel Johnson
17:29.00
Mountain View (WA)
34.
12
Ian Nye
17:30.30
Central Kitsap
35.
9
Lucas Bertnik
17:30.60
Central Kitsap
36.
11
Louis Gannon
17:33.50
Central Kitsap
37.
10
Matthew Henson
17:34.80
Stadium
38.
12
Dan Samson
17:34.80
Capital
39.
11
John Gerchak
17:35.40
Shelton
40.
11
Ethan Brown
17:35.60
Peninsula
41.
10
Brock Knowles
17:36.30
Shelton
42.
12
Cameron Levine
17:40.40
Woodrow Wilson
43.
12
Cooper Heimer
17:41.90
Stadium
44.
11
Ronald Aman
17:44.00
Timberline
45.
12
Josh Trujillo
17:45.20
Spanaway Lake
46.
10
Hunter McAmis
17:45.40
Woodrow Wilson
47.
12
Jared Doris
17:46.80
Gig Harbor
48.
10
Charles Carriker
17:48.70
North Thurston
49.
12
Zach Willis
17:51.00
Capital
50.
10
Colten Graham
17:51.20
Bonney Lake
51.
12
Hunter Falash
17:53.90
Timberline
52.
10
Alex Mills
17:54.10
Lakes
53.
11
Jacob Lindbloom
17:54.90
Capital
54.
12
Christian Freund
17:55.30
Kelso
55.
11
Jimmy Peabody
17:56.60
Kelso
56.
11
Nathaniel Johnson
17:56.70
Prairie
57.
12
Oscar Christoph
17:59.00
Woodrow Wilson
58.
10
Sean Walloch
17:59.30
Peninsula
59.
10
Matthew Fitch
18:02.20
Yelm
60.
11
Joseph Lopez
18:05.20
Lakes
61.
12
Averey Atwater
18:05.40
Gig Harbor
62.
9
Kelan Herness
18:05.70
Yelm
63.
11
Justin Montgomery
18:06.80
Lakes
64.
11
Saul Arroyo
18:08.00
Lakes
65.
11
Isaac Moulton
18:08.80
Prairie
66.
11
Zach Green
18:09.70
Central Kitsap
67.
9
Luke Williams
18:09.70
Prairie
68.
11
Morgan Ashenhurst
18:10.20
Capital
69.
12
Alec Warner
18:10.70
Bethel
70.
10
Andrew Bennett
18:13.90
Woodrow Wilson
71.
11
Jared Masterson
18:18.90
Kelso
72.
9
Max Burr
18:22.40
Peninsula
73.
9
Drew Norman
18:23.30
Kelso
74.
11
Damien Pulido
18:26.70
Kelso
75.
9
Ty Kneeshaw
18:27.50
Prairie
76.
10
Ken Hooper
18:28.80
Peninsula
77.
11
Jeremy Spence
18:29.20
Capital
78.
10
Ben Smolinski
18:30.20
Stadium
79.
12
Arthur Keast
18:32.20
Gig Harbor
80.
9
Sheldon Galipeau
18:35.40
Prairie
81.
9
Samuel Christensen
18:36.80
Central Kitsap
82.
10
Aaron Boothe
18:36.80
Shelton
83.
9
Mason Wrede
18:40.00
Mountain View (WA)
84.
10
Silas Jensen
18:44.80
Capital
85.
10
Max Lea
18:46.60
Bonney Lake
86.
12
David Njeri
18:47.80
Woodrow Wilson
87.
12
Micah Turner
18:48.00
Hudson's Bay
88.
10
Cannon Norton
18:50.10
Peninsula
89.
9
Jacob Schlosser
18:52.00
Bonney Lake
90.
10
Brody Knowles
18:53.00
Shelton
91.
12
Brayden Evanger
18:54.50
Bethel
92.
9
Justin Keanini
18:56.80
Mountain View (WA)
93.
12
Pablo Alvarado
18:57.50
Fort Vancouver
94.
11
Ryan Caputo
18:57.50
Fort Vancouver
95.
9
Landon Gunter
18:59.40
Prairie
96.
10
Grant Carr
18:59.40
Stadium
97.
10
Oliver Clauson
19:04.40
Mountain View (WA)
98.
12
Billy Rohrbough
19:08.30
Bonney Lake
99.
10
Eric Abston
19:08.80
Bethel
100.
12
Matthew Ferguson
19:19.60
Bethel
101.
10
Dylan Thompson
19:20.80
Bethel
102.
10
Aaron Aflleje
19:20.90
Yelm
103.
12
Adam McBroom
19:21.80
Hudson's Bay
104.
11
Alan Luff
19:29.50
Kelso
105.
9
Patrick Konecny
19:30.00
Stadium
106.
12
Sam Ellis
19:30.80
Hudson's Bay
107.
12
Caden Hiebert
19:31.40
Hudson's Bay
108.
9
Elijah Sassmannsha...
19:41.40
Hudson's Bay
109.
10
Luke Martin
19:43.90
Yelm
110.
9
Rainger Flynn
19:44.40
Lincoln
111.
10
Austin Moon
19:47.40
Spanaway Lake
112.
12
Joshua Wright
19:48.60
Mountain View (WA)
113.
11
Nolan Newsome
19:50.90
Spanaway Lake
114.
12
Surya Mylahanan
19:59.20
Mountain View (WA)
115.
9
Braden MacAlevy
20:00.30
Shelton
116.
9
Ethan Clark
20:01.00
Fort Vancouver
117.
12
Devyn Sweem
20:04.00
Bethel
118.
12
Nathan Buslach
20:33.70
Hudson's Bay
119.
12
Fisher Pierre
20:45.20
Bonney Lake
120.
10
Justin Terry
20:52.70
Hudson's Bay
121.
9
Zachary Shumaker
22:06.10
Spanaway Lake
122.
9
Roberto Ortiz
23:57.60
Lincoln
Provided by Athletic.net
5,000 Meters 4A Boys Varsity
Official Team Scores
1.
Camas
56
2.
Tahoma
92
3.
Bellarmine Prep
111
4.
Curtis
184
5.
Olympia
197
6.
South Kitsap
230
7.
Enumclaw
239
8.
Todd Beamer
249
9.
Puyallup
252
10.
Auburn Riverside
259
11.
Sumner
264
12.
Auburn Mountainview
276
13.
Heritage
279
14.
Kentwood
336
15.
Kentlake
349
16.
Skyview
373
17.
Mt Rainier
385
18.
Kentridge
410
19.
Hazen
427
1.
11
Daniel Maton
15:47.50
Camas
2.
12
Dawson Besst
16:01.50
Tahoma
3.
12
AJ Chopra
16:04.10
Todd Beamer
4.
12
Jesse Kaas
16:04.40
Graham-Kapowsin
5.
12
Colin Monaghan
16:07.40
Puyallup
6.
12
Dennis Keith
16:17.70
Curtis
7.
10
Ethan Martin
16:20.90
Tahoma
8.
11
Jackson Lyne
16:22.50
Camas
9.
11
Zach Grams
16:26.20
South Kitsap
10.
11
Ryan Cibart
16:28.20
Heritage
11.
12
David Connell
16:28.90
Camas
12.
10
Spencer Twyman
16:29.60
Camas
13.
12
Spencer Fischer
16:30.30
Bellarmine Prep
14.
11
Ben Sherman
16:30.40
Bellarmine Prep
15.
11
Tilahun Castro
16:30.60
Olympia
16.
11
Josh Oie
16:30.90
Bellarmine Prep
17.
11
Sam Lingwall
16:31.70
Enumclaw
18.
11
Marcus Sutrick
16:32.60
Auburn Riverside
19.
11
Chandler Nill
16:34.70
Tahoma
20.
11
Alonso Banuelos
16:40.10
Todd Beamer
21.
10
Brian Martinez
16:42.30
Tahoma
22.
11
Sam Fleckenstein
16:43.00
Olympia
23.
12
Andrew Oslin
16:43.30
Puyallup
24.
12
Dustin Williams
16:43.90
Auburn Riverside
25.
12
Erik Harang
16:45.10
Mt Rainier
26.
12
Dash Penney
16:45.50
Sumner
27.
12
Alec Ritter
16:48.80
Enumclaw
28.
11
LJ Floyd
16:49.20
Camas
29.
12
Aidan Smith
16:51.60
Rogers (Puyallup)
30.
10
Scott Brewer
16:51.90
Rogers (Puyallup)
31.
11
Nick Wolfe
16:52.20
Auburn Mountainview
32.
10
Matthew Holme
16:52.30
Sumner
33.
12
Bruce Erickson
16:52.30
Skyview
34.
11
Adam Sjolund
16:52.40
Sumner
35.
11
Sean McNabb
16:52.40
Emerald Ridge
36.
10
Jacob Laws
16:53.40
South Kitsap
37.
11
Nathan Morrisson
16:53.80
Kentlake
38.
11
Noah Kropp
16:54.40
Thomas Jefferson
39.
12
Drew Hovde
16:54.70
Emerald Ridge
40.
12
Teagan Eldridge
16:56.60
Enumclaw
41.
11
Will James
16:58.80
Bellarmine Prep
42.
12
Deven Patel
16:59.60
Bellarmine Prep
43.
12
Carson Porter-Keese
17:00.80
Auburn Mountainview
44.
11
Ross Principe
17:01.90
Kentwood
45.
12
Austin Miller
17:02.80
Thomas Jefferson
46.
12
Aaron Avery
17:04.20
Union
47.
9
Samuel Geiger
17:05.10
Camas
48.
12
Brody Sodon
17:09.00
Curtis
49.
11
Austin Cays
17:10.00
Auburn Mountainview
50.
12
Lucas Pierson
17:10.30
Bellarmine Prep
51.
10
Luc Utheza
17:10.60
Camas
52.
10
Jessie Foster
17:10.80
Emerald Ridge
53.
10
Aaron VanValkenburg
17:10.80
Curtis
54.
12
Drew Wilson
17:11.40
Hazen
55.
9
Alex Kiefer
17:12.20
Tahoma
56.
11
Ewan Steers
17:12.50
Curtis
57.
9
Mason Watamura
17:14.10
Curtis
58.
10
Jimale Aweis
17:15.00
Kentlake
59.
10
Max Barnes
17:16.00
Olympia
60.
11
Jacob Simon
17:17.40
South Kitsap
61.
10
Braedon Sitmann
17:17.40
Heritage
62.
11
DiLeep Chokar
17:20.30
Kentwood
63.
12
Sayer McDonald
17:20.70
Olympia
64.
12
Isaiah Eller
17:21.20
Kentridge
65.
10
Layton Smail
17:23.80
Kentwood
66.
11
Ethan Roach
17:24.70
Sumner
67.
12
Zack Sundt
17:26.40
Olympia
68.
12
Andres Madrigal
17:26.90
Auburn Riverside
69.
11
Alex Miller
17:27.60
Skyview
70.
11
Kevin McDermott
17:28.90
South Kitsap
71.
12
Sean Wagnon
17:30.00
Rogers (Puyallup)
72.
10
Emmanuel Beku
17:30.10
Kentlake
73.
9
Wyatt Lopez
17:31.50
Mt Rainier
74.
12
Andrew Brauen
17:31.90
Puyallup
75.
11
Kyler Spiller
17:32.00
Heritage
76.
10
Nicholas Ankuta
17:35.30
Mt Rainier
77.
10
Nicholas Hamakami
17:35.60
Kentridge
78.
9
Cameron Stuard
17:35.70
Tahoma
79.
12
Micah Goff
17:36.30
Union
80.
9
Austin Steed
17:36.40
Todd Beamer
81.
12
Justin Southard
17:36.70
Heritage
82.
10
Alec Bledsoe
17:37.60
Puyallup
83.
12
Ryan Hess
17:37.60
Auburn Riverside
84.
12
Drew Anderson
17:37.80
Todd Beamer
85.
11
Abdul Shaltu
17:38.20
Hazen
86.
12
Evan Mickelson
17:38.50
Tahoma
87.
11
Kyle Revell
17:38.70
Enumclaw
88.
11
Colton Low
17:39.10
Federal Way
89.
12
Lindon Coulter-Pet...
17:39.90
Bellarmine Prep
90.
9
Jacob Rowden
17:40.40
South Kitsap
91.
12
Ben Van Haitsma
17:41.10
Olympia
92.
10
Andrew Rotter
17:41.70
Auburn Mountainview
93.
11
Kyle Ganoung
17:41.80
Battle Ground
94.
11
Nathaniel Dobosz
17:41.90
Curtis
95.
9
Josiah Mellott
17:42.30
Curtis
96.
12
Kyle Bare
17:44.10
Heritage
97.
10
Ryan Zimmerman
17:44.30
Kentridge
98.
9
Landon Guaderrama
17:45.90
Todd Beamer
99.
10
Vik Sahgal
17:46.10
Skyview
100.
11
Foster Barnhart
17:46.50
Enumclaw
101.
11
Noah Elwell
17:47.10
Auburn Riverside
102.
12
Malcolm Hay
17:47.60
Kentwood
103.
12
Owen Murphy
17:47.60
Union
104.
10
Jeremiah Bartlett
17:50.20
Auburn Mountainview
105.
9
Samuel Zielke
17:50.40
Puyallup
106.
10
Daniel Sanchez
17:51.00
Auburn Riverside
107.
11
Spencer Pugh
17:52.30
Skyview
108.
10
Matthew Palmateer
17:53.00
Battle Ground
109.
11
Dominic Deady
17:53.20
Enumclaw
110.
12
Jeremy Dauglash
17:53.60
Hazen
111.
12
Fanuel Weldeselassie
17:54.50
Kentridge
112.
11
Shawn Clough
17:55.20
South Kitsap
113.
12
Dylan Miller
17:55.70
Olympia
114.
12
Christian Gealta
17:56.30
Kentlake
115.
11
Koji Natsuhara
17:56.90
Kentwood
116.
10
Theodore Wright
17:57.20
Auburn Mountainview
117.
11
Ryan Wilson
17:57.20
Kentwood
118.
10
Eric Bunnell
17:58.00
Hazen
119.
10
Hunter Davenport
17:58.20
Skyview
120.
12
Aidan Oehler
17:58.60
Auburn
121.
10
Sam Ayele
17:59.30
Kent Meridian
122.
10
Jordan Carmel
18:00.20
Todd Beamer
123.
12
Nick Shepard
18:01.40
Kentlake
124.
10
Isaias Scearcy
18:02.20
Rogers (Puyallup)
125.
10
Andrew Thurston
18:02.90
Skyview
126.
10
Nathan Eller
18:03.10
Kentridge
127.
10
Abian Jamerson
18:03.20
Kentridge
128.
11
Jacob Rasmussen
18:03.40
Hazen
129.
11
Marcus Eubanks
18:03.70
Federal Way
130.
11
Nate Segers
18:05.00
Puyallup
131.
12
Sean Flynn
18:05.70
Skyview
132.
11
Henry Boyer
18:07.80
Mt Rainier
133.
11
Ethan Lawrence
18:08.80
Puyallup
134.
11
Jacob Geiger
18:09.50
South Kitsap
135.
10
Andres Solorzano
18:09.60
Union
136.
12
Drake Pearisaeff
18:10.30
Auburn Riverside
137.
10
Sam Martin
18:10.80
Kennedy Catholic
138.
12
JJ Azur
18:11.70
Auburn
139.
11
Andrew Fosnick
18:12.30
Hazen
140.
11
Connor Foley
18:15.40
Kentlake
141.
11
Jalen Testerman
18:17.10
Mt Rainier
142.
10
Peter Perez
18:17.80
Heritage
143.
12
Brian Esparza
18:20.50
Kent Meridian
144.
10
David Lysyy
18:25.90
Auburn Mountainview
145.
9
Parker Lund
18:26.40
Sumner
146.
11
Reece Binder
18:29.30
Todd Beamer
147.
10
Carson Taylor
18:31.00
Sumner
148.
11
Joseph Allred
18:31.50
Mt Rainier
149.
11
Kale Soares
18:37.90
Hazen
150.
9
Guy Thomas
18:39.40
Mt Rainier
151.
9
Dre'Shawn Purdy
18:43.30
Kent Meridian
152.
10
Nicholas McClure
18:44.40
Kentlake
153.
11
Dylan Winter
18:50.10
Auburn
154.
12
Hunter McGowan
18:51.90
Enumclaw
155.
11
Ladon Kastanis
18:52.50
Thomas Jefferson
156.
9
Cristian Davison
18:54.90
Sumner
157.
10
George Lostroh
19:13.50
Kentwood
158.
11
Chance Sands
19:13.50
Kentridge
159.
10
Zach Bruneau
20:00.30
Heritage
Provided by Athletic.net
5,000 Meters 2A Boys Varsity
Official Team Scores
1.
Steilacoom
57
2.
North Kitsap
91
3.
Sequim
116
4.
Eatonville
121
5.
Kingston
130
6.
Washington
177
7.
Lindbergh
193
8.
Port Angeles
209
9.
Orting
240
10.
White River
255
11.
River Ridge
319
12.
Fife
323
13.
Franklin Pierce
323
14.
Renton
342
15.
Evergreen (Seattle)
368
16.
Highline
397
17.
Olympic
475
1.
12
Tyler Hughey
16:39.80
Lindbergh
2.
11
Stefans Lusis
16:55.80
Kingston
3.
12
Rudu Wani
17:00.40
Franklin Pierce
4.
10
Zach Koivisto
17:18.80
Steilacoom
5.
11
Broghan Zimmerman
17:28.60
Steilacoom
6.
11
Alec Shingleton
17:29.10
Sequim
7.
10
Landon Flake
17:32.20
Steilacoom
8.
10
Josiah Nobles
17:36.00
Steilacoom
9.
11
Murray Bingham
17:37.60
Sequim
10.
12
Dorian Issa
17:37.70
Kingston
11.
10
Max Metters
17:37.70
North Kitsap
12.
11
Joel Slominski
17:39.40
White River
13.
12
Joe Gerke
17:39.40
Orting
14.
11
Jacob Villanueva
17:42.60
Lindbergh
15.
12
David Blalock
17:44.10
North Kitsap
16.
12
Matthew Hyter
17:47.60
North Kitsap
17.
12
Tate Stecker
17:52.70
Washington
18.
11
Sawyer Noel
17:53.40
Eatonville
19.
9
Max Van Eaton
17:54.30
Eatonville
20.
11
Aidan Doane
17:55.00
River Ridge
21.
11
Liam Byrne
17:56.50
Sequim
22.
11
Gabriel Long
18:00.10
Port Angeles
23.
9
Luke Hensley
18:00.70
North Kitsap
24.
11
Lucas Lane
18:01.00
Eatonville
25.
9
Cameron Hatler
18:01.30
Eatonville
26.
10
Igmin Martinez
18:02.30
North Kitsap
27.
9
Eli Gish
18:02.40
Sequim
28.
10
Cole Spadafore
18:06.60
North Kitsap
29.
10
Thomas Shaw
18:07.00
Port Angeles
30.
11
Ian Ryan
18:07.60
Franklin Pierce
31.
10
Cuauhtemoc Garcia
18:10.20
Washington
32.
11
Cameron Butler
18:11.20
Port Angeles
33.
11
Alexander Brady
18:12.30
Steilacoom
34.
11
Tor Sather
18:13.80
Kingston
35.
10
Gavin Cole
18:14.10
Eatonville
36.
12
Alexander Robertson
18:15.20
Kingston
37.
10
Anas Berrebie
18:21.60
Renton
38.
12
Tyler Walden
18:22.50
Washington
39.
12
Ryan Sandvik
18:23.70
Steilacoom
40.
12
Timothy Lara
18:24.90
North Kitsap
41.
11
Grant Garrison
18:25.60
Orting
42.
11
William Muthee
18:32.00
Washington
43.
10
Noah Ashley
18:36.80
White River
44.
11
Ian Martinez
18:39.70
Fife
45.
12
Nickolas Schier
18:40.10
Eatonville
46.
12
Abel Berhan
18:41.30
Evergreen (Seattle)
47.
9
Adam Borde
18:41.80
Port Angeles
48.
12
Adin Bowers
18:42.10
Kingston
49.
9
Luis Madora
18:43.30
Washington
50.
11
Mason Lowdermilk
18:43.40
Orting
51.
10
Ibrahim Omar
18:43.70
Foster
52.
12
Kyle Herbruger
18:43.80
Highline
53.
12
Kevin Snow
18:45.70
Steilacoom
54.
11
Jazen Bartee
18:47.40
Sequim
55.
12
Sam Cochran
18:51.90
White River
56.
11
Khai Hirano
18:52.00
Lindbergh
57.
10
Marc Tarango
18:58.00
Lindbergh
58.
11
VaDonn Lindo
18:58.00
Evergreen (Seattle)
59.
10
Ronaldo Morales
18:58.80
Foster
60.
10
Solomon Bilderback
19:00.40
River Ridge
61.
9
Reid Ramirez
19:00.50
Orting
62.
12
Ryan McGanney
19:01.10
North Mason
63.
11
Kyle Lieu
19:01.10
Fife
64.
12
Tai Anthony McMillan
19:02.10
Renton
65.
12
Kirby Bui
19:04.00
Evergreen (Seattle)
66.
11
Jamari Pulliam
19:04.90
Renton
67.
11
Jacob Bradley
19:04.90
Kingston
68.
12
Zachary Bennett
19:08.80
Highline
69.
10
Daniel Acosta
19:11.30
Clover Park
70.
12
Daquan Pearson
19:12.60
Washington
71.
11
Norwin Laylo
19:13.10
Lindbergh
72.
10
Benjamin Stucki
19:13.50
Fife
73.
11
Oscar Santiago
19:15.50
Clover Park
74.
12
David Echaniz
19:18.10
Fife
75.
11
Fischer Jensen
19:18.30
Sequim
76.
12
Emery Riendeau
19:18.90
White River
77.
9
William Lindauer
19:19.00
River Ridge
78.
12
Brandon Hooper
19:19.40
Lindbergh
79.
9
Brandon Salcedo-Lo...
19:19.90
Highline
80.
10
Grant Swettenam
19:20.00
White River
81.
11
Darrick Dixon
19:20.40
Washington
82.
11
Riley Minahan
19:20.90
Orting
83.
12
Cato Cannizzo
19:21.50
River Ridge
84.
11
Aj Fischer
19:23.90
Port Angeles
85.
11
Logan Tyson
19:24.80
Port Angeles
86.
12
Bosena Talila
19:25.40
Lindbergh
87.
10
Spencer Anderson
19:25.50
Bremerton
88.
11
Rex Miller
19:26.40
Fife
89.
11
Christopher Mourich
19:26.90
Olympic
90.
10
Keith Lovejoy
19:28.80
Eatonville
91.
12
Henry Estrada-Gold
19:29.60
Kingston
92.
12
Blessings Mwansa
19:30.50
Fife
93.
10
Gabe Navarro
19:32.00
North Mason
94.
11
Daniel Espino
19:37.60
Franklin Pierce
95.
9
Richie Doan
19:44.70
Renton
96.
10
Tanner Holmes
19:47.40
White River
97.
11
William Mowry
19:49.70
Olympic
98.
12
Matthew Morgan
19:49.80
River Ridge
99.
9
Phillip Norby
19:58.00
River Ridge
100.
10
Mekias Kebede
20:03.10
Renton
101.
9
Erik Christiansen
20:04.90
Sequim
102.
11
Miguel Flores
20:05.90
Evergreen (Seattle)
103.
12
Matthew Fox
20:07.80
Olympic
104.
12
Eric Latt
20:08.60
Highline
105.
10
Richard Soeum
20:08.90
Franklin Pierce
106.
11
Andrew Padilla
20:09.90
Olympic
107.
11
Kenny Nishino
20:29.50
Foster
108.
10
Dominik Fiske
20:30.10
Orting
109.
11
Will Stern
20:38.50
White River
110.
11
Jeriah Smith
20:40.50
Bremerton
111.
12
Dylan Mares
20:41.00
Orting
112.
9
Collin Miligan
20:42.40
Fife
113.
12
Jeremy Caldeira
20:45.10
Renton
114.
11
Nathanael Barrett
20:50.70
Franklin Pierce
115.
11
Drayden Alexander
20:58.10
River Ridge
116.
11
Joshua Frey
21:07.20
Olympic
117.
12
Sam Serrano
21:10.70
Evergreen (Seattle)
118.
9
William Herron
21:12.00
Olympic
119.
11
Arpanpal Singh
21:29.30
Highline
120.
9
Brad Hemminger
21:44.20
Olympic
121.
11
Anson Huang
21:44.90
Renton
122.
10
Nils Tiling
21:50.30
Evergreen (Seattle)
Provided by Athletic.net
5,000 Meters 1A Boys Varsity
Official Team Scores
1.
Charles Wright Academy
41
2.
Klahowya
60
3.
Port Townsend
63
4.
Bellevue Christian
106
5.
Vashon Island
121
6.
Seattle Christian
126
1.
12
Jared Donnel
16:49.00
Bellevue Christian
2.
12
Adam Berg
17:02.60
Charles Wright Academy
3.
10
Adam Briejer
17:07.10
Charles Wright Academy
4.
11
Lucas Becker
17:17.80
Klahowya
5.
10
Nathan Cantrell
17:41.10
Port Townsend
6.
11
Dylan Wile
17:44.20
Seattle Christian
7.
11
Danny Conlisk
17:45.50
Coupeville
8.
11
AJ Taghavi
17:52.70
Charles Wright Academy
9.
12
Gianno Waller
17:54.70
Vashon Island
10.
9
Jaeden Ellis
18:00.20
Klahowya
11.
11
Gabe Petrick
18:08.70
Port Townsend
12.
11
Samuel Cook
18:18.10
Klahowya
13.
10
Kincaid Gould
18:23.60
Port Townsend
14.
10
Seamus Fraser
18:25.40
Port Townsend
15.
11
James Parrott
18:26.20
Charles Wright Academy
16.
9
Nick Brassard
18:34.00
Charles Wright Academy
17.
11
Carson Schauer
18:38.10
Charles Wright Academy
18.
9
Wyatt Vertefeuille
18:41.00
Klahowya
19.
9
Jahan Bains
18:46.40
Charles Wright Academy
20.
11
Tanyr Gagnon
18:52.80
Klahowya
21.
10
Hunter Vilhauer
18:53.90
Cascade Christian
22.
10
Cole Hartness
18:55.20
Vashon Island
23.
9
Maxim Hodges
18:55.80
Seattle Christian
24.
9
Alex Oathout
19:13.70
Klahowya
25.
12
Jesus Duran
19:18.70
Port Townsend
26.
11
Jasper Heise
19:22.40
Bellevue Christian
27.
9
Grant Wood
19:32.70
Seattle Christian
28.
11
Adam Graves
19:35.80
Bellevue Christian
29.
10
Sam Pettersson
19:39.90
Bellevue Christian
30.
10
Josh Clark
19:52.00
Bellevue Christian
31.
12
Hunter Justis
19:53.00
Vashon Island
32.
10
Mason Haws
19:53.40
Klahowya
33.
11
Garrett Mueller
19:55.60
Vashon Island
34.
10
Trillium DeWyse
20:06.90
Port Townsend
35.
10
Jake Hannah
20:09.20
Vashon Island
36.
11
Cole Diffner
20:27.30
Seattle Christian
37.
10
Simon Clark
20:28.80
Vashon Island
38.
10
Ian Linn-Glasgow
20:31.50
Port Townsend
39.
12
Theo Hu
20:31.90
Vashon Island
40.
11
Frank Hu
20:38.40
Bellevue Christian
41.
9
Sam Wynn
20:38.50
Coupeville
42.
9
Parker Larson
20:43.10
Cascade Christian
43.
10
Keith Steedman
20:57.90
Bellevue Christian
44.
11
Kyle Lyndquist
21:07.10
Cascade Christian
45.
12
Henry Wynn
21:26.60
Coupeville
46.
12
Joel Fisher
22:08.20
Seattle Christian
47.
10
Sawyer Buyagawan
23:38.20
Seattle Christian
48.
10
Graham Buyagawan
24:13.90
Seattle Christian
Provided by Athletic.net
Womens Results
5,000 Meters 2A Girls Varsity
Official Team Scores
1.
Port Angeles
90
2.
Steilacoom
118
3.
Highline
126
4.
Kingston
133
5.
White River
136
6.
Renton
173
7.
North Kitsap
177
8.
Lindbergh
234
9.
Orting
240
10.
Foster
260
11.
Eatonville
267
12.
Franklin Pierce
274
13.
Washington
292
14.
North Mason
320
15.
River Ridge
330
16.
Sequim
405
1.
9
Madison Zosa
19:19.70
North Kitsap
2.
11
Madeline Drennen
20:10.30
Orting
3.
10
Stephanie Martz
20:38.10
Lindbergh
4.
9
Lauren Larson
20:39.80
Port Angeles
5.
12
Isabelle Snyder
20:43.30
Eatonville
6.
12
Holly Rouse
20:49.70
Kingston
7.
12
Madelyn Dougherty
20:54.60
Port Angeles
8.
12
Kara Sandusky
20:58.00
Clover Park
9.
12
Gracie Long
21:00.40
Port Angeles
10.
12
Abigail Hubbard
21:01.40
Steilacoom
11.
11
Makenna Cowan
21:04.50
Highline
12.
11
Claire Larson
21:10.50
Kingston
13.
10
Makayla Melcher
21:11.10
White River
14.
12
Alexis Crowl
21:24.90
River Ridge
15.
11
Jessica Bedolla-Me...
21:32.20
Highline
16.
11
Yesenia Bedolla-Me...
21:35.00
Highline
17.
12
Camryn Berryhill
21:40.20
White River
18.
11
Ashley Gore
21:45.00
Orting
19.
11
Savannah Knutson
21:46.00
North Mason
20.
11
Ana Rios
21:48.30
Foster
21.
11
Alexandra Potter
21:51.90
Steilacoom
22.
9
Pharra McCulley
21:53.50
Steilacoom
23.
12
Hannah Swettenam
21:58.80
White River
24.
12
Kelis Barton
21:59.00
Renton
25.
9
Donna Te
21:59.40
Foster
26.
11
Katie Liu
22:01.10
Lindbergh
27.
10
Ella Holland
22:02.60
Port Angeles
28.
12
Kristen Nazareno
22:03.10
Renton
29.
11
Eden Mortensen
22:06.20
Franklin Pierce
30.
10
Montana Thoroughman
22:09.10
Kingston
31.
11
Audrey Snedecor
22:12.00
Steilacoom
32.
11
Natasha Mwansa
22:14.70
Fife
33.
12
Maggie Mitchell
22:15.30
Washington
34.
10
Nancy Jimenez
22:17.40
Foster
35.
10
Isabella Porter
22:17.60
North Mason
36.
12
Annika Taylor
22:19.00
North Kitsap
37.
11
Bridget McMahon
22:19.40
Kingston
38.
10
Katelynn Apolonio
22:27.20
Renton
39.
10
Alexandria Mathena
22:30.00
Orting
40.
12
Marley Weiss
22:35.30
Steilacoom
41.
11
Karla Ortega
22:37.00
Tyee
42.
11
Jennifer Martinez-...
22:40.50
Fife
43.
11
Zoe Opiniano
22:43.30
Renton
44.
11
Katherine Jamerson
22:45.50
Franklin Pierce
45.
12
Anita Chung
22:49.00
Highline
46.
12
Claire Lowe
22:49.50
White River
47.
9
Jaimie Florent
22:49.70
North Kitsap
48.
12
Natalie Franco
22:50.60
White River
49.
9
Kathryn Guttormsen
22:50.60
Port Angeles
50.
9
Dru Roberts
22:55.40
Highline
51.
11
Syrena Taylor
22:56.00
Washington
52.
12
Stacia Henderson
23:00.70
Renton
53.
10
Dylan Braund
23:01.00
North Kitsap
54.
11
Jillian Florent
23:01.10
North Kitsap
55.
12
Kelly Robbins
23:02.70
Franklin Pierce
56.
11
Kenzie Rutherford
23:04.70
Kingston
57.
11
Kelsee Gould
23:06.70
White River
58.
12
Emma Fortmann
23:15.10
Steilacoom
59.
11
Kaitlyn Viada
23:19.70
Sequim
60.
10
Alisandra Baccus
23:25.50
Port Angeles
61.
10
Kylee Shirkey
23:28.80
Steilacoom
62.
10
Mia Flores
23:30.80
River Ridge
63.
10
Audrey Cole
23:37.20
North Kitsap
64.
10
Kaja Schade
23:38.60
Eatonville
65.
12
Maddison Ruther
23:39.60
Fife
66.
10
Aidan Mills
23:40.30
Kingston
67.
12
Carolyn Soysouvanh
23:44.80
Lindbergh
68.
10
Solana Tune
23:47.30
Washington
69.
12
Ciara Swift
23:49.50
Olympic
70.
11
Emily Derrick
23:49.50
White River
71.
9
Jessica German
23:49.70
Sequim
72.
11
Mackenzie Waller
23:56.30
Eatonville
73.
11
Allyson Estes
23:57.20
Eatonville
74.
9
Natalie Young
23:57.90
North Mason
75.
10
Rosemary Sissel
23:58.00
Henry Foss
76.
9
Alexia Price
23:58.00
Eatonville
77.
12
Gio Lamberth-Sarabia
24:06.90
Lindbergh
78.
12
Reanna Wong
24:17.90
Renton
79.
9
Tia Mack
24:20.20
River Ridge
80.
11
Elizabeth Bibb
24:20.80
Evergreen (Seattle)
81.
9
Olivia McFall
24:23.00
Olympic
82.
12
Conniejoe Callahan
24:27.70
Washington
83.
12
Sandy Thai
24:28.50
Lindbergh
84.
10
Claire Christen
24:34.40
North Kitsap
85.
11
Hannah Jaber
24:36.30
Franklin Pierce
86.
10
Elisabeth Soysouvanh
24:36.40
Lindbergh
87.
12
Sara Palmer
24:41.20
Washington
88.
12
Carlie Lubbesmeyer
24:44.20
Franklin Pierce
89.
9
Abby Priest
24:44.60
Kingston
90.
11
Diana Ta
24:45.10
Renton
91.
10
Vita Olson
24:52.60
Sequim
92.
12
Lauren Peck
25:02.10
Olympic
93.
10
Ellie Hiigel
25:02.50
Port Angeles
94.
10
Eaves Valerie
25:07.90
Franklin Pierce
95.
11
Mckenna Donaldson-...
25:13.20
Eatonville
96.
9
Ella Doane
25:14.50
River Ridge
97.
10
Alexandria Armiger
25:19.70
Franklin Pierce
98.
11
Ashleigh Bell
25:25.70
Highline
99.
10
Adriana Recinos
25:25.90
Orting
100.
11
Francine Peredo
25:31.20
Washington
101.
10
Elizabeth Lopez
25:33.80
Tyee
102.
10
Noelle Humkey
25:34.70
Foster
103.
11
Jannely De La Cruz
25:35.30
Washington
104.
11
Savannah Taylor
25:44.80
Highline
105.
12
Kristina Te
25:47.20
Foster
106.
9
Chloe Mathews
25:59.10
Orting
107.
12
Michelle Rojas Lopez
26:00.40
Tyee
108.
10
Selena Foo
26:12.00
Lindbergh
109.
10
Theresa Nguyen
26:15.90
Foster
110.
12
Abbey Crowe
26:18.50
Orting
111.
10
Kira Schwerzler
26:20.00
North Mason
112.
12
Nathalie Arreguin
26:28.60
Sequim
113.
11
Margaret Zilla
26:39.40
River Ridge
114.
11
Pearl Pulley
26:42.60
North Mason
115.
10
Emily Silva
26:59.90
Sequim
116.
10
Johanna Zilla
27:09.60
River Ridge
117.
11
Makelle Mills
27:17.10
Foster
118.
11
Elli Randal
27:58.00
Orting
119.
11
Calista Navarro
28:19.40
North Mason
120.
12
Telicia Busby
28:57.20
Sequim
121.
10
Busby Maria
31:29.30
Sequim
122.
11
Jack Perez
32:23.70
Eatonville
Provided by Athletic.net
5,000 Meters 3A Girls Varsity
Official Team Scores
1.
Central Kitsap
86
2.
Stadium
95
3.
Lincoln
104
4.
Woodrow Wilson
109
5.
Capital
129
6.
Peninsula
169
7.
Kelso
191
8.
Prairie
251
9.
Fort Vancouver
262
10.
Bethel
268
11.
Gig Harbor
268
12.
Lakes
277
13.
North Thurston
303
14.
Evergreen (Vancouver)
338
15.
Mountain View (WA)
383
16.
Bonney Lake
426
17.
Yelm
448
1.
9
Maya Nichols
18:53.60
Central Kitsap
2.
11
Emily Phelps
18:55.80
Fort Vancouver
3.
10
Meri Dunford
19:11.10
Prairie
4.
12
Molly Fischer
19:20.40
Central Kitsap
5.
11
Annika Van Vlack
19:33.00
Stadium
6.
10
Amiyah Johnson
19:34.10
Lincoln
7.
12
Rachel McAmis
19:44.70
Woodrow Wilson
8.
11
Anna Harrison
19:56.00
Fort Vancouver
9.
12
Danielle Freshwaters
20:16.20
Stadium
10.
12
Mackenzie Richards
20:23.70
Woodrow Wilson
11.
12
Naomi Reyes
20:24.90
Capital
12.
11
Sophia Kohler
20:27.70
Central Kitsap
13.
12
Yazmin Estrada
20:30.40
Lincoln
14.
10
Quinlyn Furman
20:32.30
Spanaway Lake
15.
12
Quinn O'Hanlon
20:34.10
Stadium
16.
12
Taryn Donohue
20:37.40
Gig Harbor
17.
11
Sa'Naya McAfee
20:42.10
Lincoln
18.
11
Katelynn Strate
20:43.70
Yelm
19.
10
Jasmine Davis
20:49.00
Woodrow Wilson
20.
11
Kahler Kirk
20:55.50
Kelso
21.
9
Aiden Gregg
20:57.00
Shelton
22.
9
Kara Shepard
20:57.70
Central Kitsap
23.
10
Shasta Hecht
21:00.10
Capital
24.
11
McKenna Clark
21:06.10
Peninsula
25.
11
Emily Jackson
21:07.40
Capital
26.
11
Natalie Cornwall
21:09.20
Timberline
27.
11
Patience Mwaura
21:13.60
Lincoln
28.
12
Rachael Johnson
21:14.60
Kelso
29.
12
Jordyn Barnes
21:15.50
Lakes
30.
9
Katie Tolotti
21:17.30
Mountain View (WA)
31.
12
Leia McWilliams
21:18.50
Evergreen (Vancouver)
32.
12
Autum Franklin
21:19.30
Bethel
33.
10
Gabby Jensen
21:19.50
Peninsula
34.
12
McKenna Henderson
21:19.50
Bethel
35.
12
Ashley Fahey
21:20.80
Peninsula
36.
11
Amber Chaffee
21:23.60
Stadium
37.
9
Makenzie Dilworth
21:28.10
Stadium
38.
10
Grace Playstead
21:28.20
Capital
39.
10
Emily Jones
21:36.60
Woodrow Wilson
40.
12
Grace Haugen
21:39.10
Peninsula
41.
10
Anna Krabill
21:39.70
Woodrow Wilson
42.
10
Sada Mahaffey
21:40.00
Capital
43.
10
Katherine Fors
21:42.00
Stadium
44.
12
Julia Hallowell
21:45.30
Kelso
45.
12
Alicia Meirik
21:45.70
Evergreen (Vancouver)
46.
12
Chloe Hoover
21:49.80
Gig Harbor
47.
10
Sophia Spence
21:51.20
North Thurston
48.
11
Jendayi Jones
21:53.80
Lincoln
49.
11
Alina Chandra
21:55.90
Capital
50.
11
Mary Lynn McLeod
21:59.20
Prairie
51.
10
Kara McKinney
22:02.20
Peninsula
52.
10
Madeline Shetler
22:04.10
Central Kitsap
53.
10
Marcella Fuller
22:07.50
Lincoln
54.
10
Lanae Garcia-Simon
22:09.20
Kelso
55.
12
Shay Guerrero
22:11.70
Lakes
56.
11
Hannah Kneeshaw
22:12.10
Prairie
57.
11
Grace O'Dell
22:12.20
Gig Harbor
58.
10
Kyla Shoddy
22:13.70
Kelso
59.
10
Millie Montano
22:15.20
North Thurston
60.
9
Emma Gabbard
22:16.30
Kelso
61.
12
Meghan Ozbirn
22:16.90
Peninsula
62.
10
Joie Reyes
22:18.70
Lakes
63.
12
Jordyn Dole
22:20.00
Kelso
64.
10
Payton Huss
22:20.50
North Thurston
65.
11
Larissa Eubanks
22:21.70
Stadium
66.
12
Maria Smoot
22:30.60
Capital
67.
12
Riana Drees
22:39.20
North Thurston
68.
11
Sally Anderson
22:39.60
Prairie
69.
9
Jasmin Ochoa
22:47.60
Bonney Lake
70.
10
Ashlee Hedrick
22:47.70
Bethel
71.
10
Laura Arroyo
22:48.50
Lakes
72.
11
Jessica Day
22:51.70
Bonney Lake
73.
10
Chyanne Wright
22:53.30
Bethel
74.
11
Re'a Brown
22:55.30
Bethel
75.
10
Katie McClung
22:59.10
Lakes
76.
11
Chloe Stahlheber
23:01.50
Evergreen (Vancouver)
77.
12
Sasha Mayer
23:02.60
Peninsula
78.
10
Dhamar Campos
23:10.50
Fort Vancouver
79.
11
Jessica Figgat
23:11.60
Gig Harbor
80.
11
Hailey Ashton
23:13.00
Central Kitsap
81.
11
Audrey Olson
23:18.20
North Thurston
82.
12
Elsa Temme
23:29.00
Hudson's Bay
83.
10
Laura Bood
23:31.70
Mountain View (WA)
84.
11
Julia Vandette
23:31.80
Gig Harbor
85.
11
Luisa Drummond
23:31.80
Lakes
86.
12
Cheyenne Lorusso
23:38.00
Spanaway Lake
87.
12
Claire Tollan
23:38.50
Woodrow Wilson
88.
12
Lindsay Mackenzie
23:40.90
Prairie
89.
11
Khonnie Ecklund
23:42.80
Fort Vancouver
90.
10
Madeline Hill
23:42.90
Mountain View (WA)
91.
12
Kira Korsmo
23:45.10
Lakes
92.
10
Cecelia Zavack
23:45.30
Central Kitsap
93.
10
Alainnah Schmidt
23:46.20
Bethel
94.
10
Dayna Vera
23:47.70
Prairie
95.
12
Sabreena Lauzon
23:48.50
Mountain View (WA)
96.
12
Madison Lewis
23:52.70
Bonney Lake
97.
12
Ashley Haywood
23:57.60
Gig Harbor
98.
9
Serenity Anderson
24:03.50
Spanaway Lake
99.
11
Jessica Vicente
24:03.50
Fort Vancouver
100.
12
Tyra Lindula
24:03.70
Bonney Lake
101.
11
Celia Hardy
24:04.30
Evergreen (Vancouver)
102.
12
Adrianna Viveros
24:10.80
Yelm
103.
9
Jillian Smith
24:14.40
Prairie
104.
12
Eden Flynn
24:20.60
Lincoln
105.
10
Abby Ponce de Leon
24:23.40
North Thurston
106.
9
Trinity Siehl
24:34.20
Evergreen (Vancouver)
107.
12
Bettie Bowden
24:34.80
Woodrow Wilson
108.
9
Ilena Dalla Gasper...
24:45.60
Mountain View (WA)
109.
9
Francesca Zino
24:46.90
Evergreen (Vancouver)
110.
10
Austyn Smith
24:50.90
Bethel
111.
10
Elle Lovrak
24:57.10
Gig Harbor
112.
11
Meredith Graham
25:08.40
Bonney Lake
113.
12
Kayli Robles
25:10.80
Timberline
114.
9
Letty Arceo
25:12.40
Fort Vancouver
115.
10
Cheyanne Rademacher
25:23.20
Yelm
116.
10
Bella Eisman
25:39.70
North Thurston
117.
12
Jax Wetteland
26:00.40
Bonney Lake
118.
10
Sophea Moore
26:03.60
Timberline
119.
11
Madelyn Mitchell
26:22.90
Bonney Lake
120.
10
Anna Thaler
27:56.10
Yelm
121.
10
Heidi Saminiego
28:06.00
Fort Vancouver
122.
9
Kyra Dejesus-Wood
29:02.10
Evergreen (Vancouver)
123.
9
Bailey Hobson
30:08.70
Yelm
124.
12
Rebecca Flott
30:43.60
Yelm
125.
10
Nicole McGahan
31:54.00
Yelm
Provided by Athletic.net
5,000 Meters 4A Girls Varsity
Official Team Scores
1.
Camas
42
2.
Skyview
127
3.
Tahoma
130
4.
Emerald Ridge
134
5.
Curtis
167
6.
South Kitsap
175
7.
Union
180
8.
Bellarmine Prep
199
9.
Thomas Jefferson
220
10.
Rogers (Puyallup)
241
11.
Enumclaw
245
12.
Federal Way
365
13.
Puyallup
379
14.
Hazen
379
15.
Auburn Riverside
392
16.
Kentridge
400
17.
Kennedy Catholic
438
18.
Todd Beamer
457
19.
Mt Rainier
500
20.
Kentlake
577
1.
12
Emma Jenkins
18:37.30
Camas
2.
12
Breanna Glover
18:55.50
Tahoma
3.
12
Ellen Burbank
19:12.70
Skyview
4.
10
Halle Jenkins
19:14.50
Camas
5.
9
Camryn Mock
19:18.40
Camas
6.
11
Maggie Bauer
19:22.00
Curtis
7.
12
Hunter Storm
19:22.60
Enumclaw
8.
9
Roz Slichko
19:35.40
Emerald Ridge
9.
12
Emma Bates
19:36.00
Emerald Ridge
10.
12
Krystal Kaufman
19:41.10
Skyview
11.
12
Karli Maenhout
19:42.40
Bellarmine Prep
12.
11
Marissa Tweedy
19:43.20
Kennedy Catholic
13.
10
Hannah Scheerer
19:46.90
Emerald Ridge
14.
11
Rees Jacot
19:48.30
Curtis
15.
12
Ellie Postma
19:48.60
Camas
16.
11
Paxton DePoe
19:49.60
South Kitsap
17.
12
Madison Child
19:51.40
Camas
18.
11
Haylee Brodahl
19:51.90
Union
19.
10
Bridget Boly
19:53.10
Bellarmine Prep
20.
12
Lexie Rutherford
19:55.40
Skyview
21.
11
Kristina Ihlen
20:00.10
South Kitsap
22.
11
Payton Roberson
20:00.20
Enumclaw
23.
9
Lulu Brady
20:03.10
Tahoma
24.
11
Moira Woods
20:03.50
Tahoma
25.
10
Veronica Caldwell
20:04.00
Puyallup
26.
12
Katarina Zosel
20:06.20
Tahoma
27.
12
Emily Barrett
20:08.30
Curtis
28.
9
Jenna Lukowiak
20:09.20
Camas
29.
11
Ane Aranaga
20:09.80
Hazen
30.
12
Samantha Goedde
20:10.60
Auburn Mountainview
31.
12
Brooke Roy
20:11.60
Camas
32.
10
Mayela Perez
20:13.10
Thomas Jefferson
33.
9
Ali Saucedo
20:14.90
Thomas Jefferson
34.
11
Taylor Johnsen
20:15.20
Mt Rainier
35.
10
Brooklyn Baldwin
20:16.70
Union
36.
11
Serena Smith
20:20.80
Union
37.
10
Alyssa Murray
20:21.70
Thomas Jefferson
38.
11
Naomi Hartley
20:24.80
Rogers (Puyallup)
39.
12
Olivia Chong
20:28.60
Federal Way
40.
9
Emily Wells
20:30.30
Emerald Ridge
41.
11
Eugenia Palko
20:31.40
South Kitsap
42.
11
Casandra Hebert
20:31.70
South Kitsap
43.
11
Rachel Dennis
20:33.70
Hazen
44.
11
Madison Egan
20:34.90
Rogers (Puyallup)
45.
9
Violet Smith
20:36.20
Rogers (Puyallup)
46.
11
Isabella Abbruzzese
20:38.60
Skyview
47.
11
Callie Mills
20:41.00
Union
48.
12
Ban Alamin
20:41.60
Union
49.
12
McKenzie Diaz
20:45.70
Bellarmine Prep
50.
11
Presley Timmons
20:49.90
Skyview
51.
11
Brooklyn Jackson
20:52.90
Union
52.
9
Lisa Safley
20:55.10
Todd Beamer
53.
9
Katrina Wangen
20:55.50
Curtis
54.
11
Sulin Degollado
20:57.20
Rogers (Puyallup)
55.
12
Alex Taylor
20:57.90
Union
56.
10
Lillia Adams
21:02.80
Tahoma
57.
12
Anna Bursch
21:03.80
Enumclaw
58.
9
Emma Orser
21:04.90
South Kitsap
59.
12
McKenna Wilson
21:05.10
Sumner
60.
9
Jasmin Muneton
21:13.20
Auburn Riverside
61.
11
Bea Pugeda
21:17.20
Bellarmine Prep
62.
10
Kate Riggs
21:18.70
Olympia
63.
9
Paulina Laris
21:19.50
Thomas Jefferson
64.
9
Kathleen Riordan
21:19.60
Thomas Jefferson
65.
12
Elena Secaira
21:20.20
Bellarmine Prep
66.
12
Jordan Culpepper
21:26.80
Puyallup
67.
11
Karisa Reynolds
21:27.30
Rogers (Puyallup)
68.
11
Melody Ferguson
21:27.60
Emerald Ridge
69.
10
Jada Morrison
21:31.80
Rogers (Puyallup)
70.
10
Natasha Puzon
21:34.30
Enumclaw
71.
9
Kira Moerkeseth
21:34.70
Curtis
72.
11
Roshni Sabhaya
21:35.00
Kentridge
73.
9
Marissa Acosta
21:37.00
Tahoma
74.
11
Allison Baerny
21:38.60
Kent Meridian
75.
12
Melissa Peters
21:42.60
Kentridge
76.
12
Alexia Sioda
21:43.10
Curtis
77.
11
Rachel Seick
21:44.70
South Kitsap
78.
12
Breana Burge
21:46.70
Emerald Ridge
79.
12
Destany Abellera
21:48.50
Auburn Riverside
80.
12
Glory Yang
21:49.40
Olympia
81.
11
Annabelle Ust
21:50.10
Kentridge
82.
11
Hailey Cox
21:50.50
Federal Way
83.
12
Emma Colley
21:51.10
Emerald Ridge
84.
11
Jessi Dubinsky
21:52.10
Bellarmine Prep
85.
11
Jennifer Quintana
21:52.10
Kent Meridian
86.
11
Payton Schneider
21:55.40
Bellarmine Prep
87.
12
Jasmine Wong
21:59.60
Kentridge
88.
10
Jillian Chong
22:00.10
Federal Way
89.
11
Bethany Forward
22:02.10
Federal Way
90.
10
Josie Austin
22:02.40
Auburn Mountainview
91.
12
Leah Kerbs
22:03.50
Auburn Riverside
92.
11
Haley Jacobson
22:03.70
Federal Way
93.
12
Haley Keizur
22:04.00
Puyallup
94.
12
Sarah Davis
22:06.40
Auburn Riverside
95.
11
Clara Ramsdell
22:08.50
Auburn Mountainview
96.
10
Wendy Kalebu
22:08.60
Auburn Riverside
97.
9
Leah Duff
22:09.40
Sumner
98.
10
Clare Morris
22:14.30
Hazen
99.
11
Melinda Day
22:17.40
Tahoma
100.
12
Karianne Bolma
22:17.60
Kennedy Catholic
101.
12
Simranjeet Sidhu
22:18.00
Kentwood
102.
10
Catherine Huynh
22:20.40
Decatur
103.
12
Katelynn Franklin
22:20.80
Battle Ground
104.
11
Erin Yee
22:22.40
Hazen
105.
12
Alex Puzon
22:22.50
Enumclaw
106.
9
Jessica Cuevas
22:22.90
Todd Beamer
107.
9
Kelsey Ballard
22:27.80
Kentlake
108.
9
Emma Lane
22:27.80
Auburn Riverside
109.
10
Emily Odom
22:30.60
Todd Beamer
110.
12
Erin Moine
22:33.90
Mt Rainier
111.
12
Seley Nemish
22:34.40
Enumclaw
112.
9
Emma Halford
22:38.10
Auburn Riverside
113.
12
Emily Van Bergeyk
22:39.80
Puyallup
114.
10
Amy Holden
22:40.40
Thomas Jefferson
115.
12
Meg Kassebaum
22:40.70
Kentridge
116.
12
Catryce Thompson
22:41.20
Kentwood
117.
11
Sarah Hatcher
22:41.50
Puyallup
118.
9
Rachel Wilson
22:43.80
Todd Beamer
119.
9
Sophie Greisen
22:44.60
Kennedy Catholic
120.
11
Cosette Clum
22:46.60
Federal Way
121.
9
Rebecca Hatcher
22:47.20
Puyallup
122.
12
Amanda Cohen
22:56.30
Puyallup
123.
10
Madison Heck
22:57.20
Todd Beamer
124.
11
Victoria Delk
22:59.20
Thomas Jefferson
125.
12
Lily Grassley
22:59.50
Kennedy Catholic
126.
12
Sydney Reilly-Treat
23:00.90
Curtis
127.
12
Aila Corkern
23:05.90
Mt Rainier
128.
10
Krista Matuska
23:07.90
Kentlake
129.
9
Jamila Riek
23:07.90
Kent Meridian
130.
9
Yorling Ruvalcaba
23:10.20
Federal Way
131.
11
Heidi Myrick
23:12.00
Kennedy Catholic
132.
9
Natalia Swegle
23:12.20
Kennedy Catholic
133.
12
Sierra Strege
23:12.30
Kentridge
134.
11
Abigail Haug
23:12.50
Skyview
135.
12
Yessenia Maldonado
23:22.40
Kentlake
136.
9
Jadyn Foree
23:27.10
Kentlake
137.
12
Julia Johns
23:28.50
Kentridge
138.
11
Madison Marko
23:42.20
Kentlake
139.
12
Katalia Alexander
23:43.30
Mt Rainier
140.
12
Amy Mitchell
23:48.90
Kentlake
141.
10
Keila Mohan
23:51.60
Hazen
142.
11
Piper Laymen
23:55.10
Enumclaw
143.
10
Kendra Matson
23:58.10
Battle Ground
144.
12
Megan Hefty
24:00.60
Rogers (Puyallup)
145.
12
Umi Terukina
24:38.80
Mt Rainier
146.
12
Christina Tay
24:43.80
Hazen
147.
10
Allison Yajko
24:48.90
Skyview
148.
12
Fanny Metsa-Tokila
24:49.00
Mt Rainier
149.
9
Ariana Chevalier
25:04.60
Todd Beamer
150.
9
Sarah Olson
25:05.40
Hazen
151.
10
Alex Sauceda
25:22.80
Kentlake
152.
11
Emily LaRiviere
25:23.40
Kennedy Catholic
Provided by Athletic.net
5,000 Meters 1A Girls Varsity
Official Team Scores
1.
Charles Wright Academy
24
2.
Klahowya
44
3.
Vashon Island
64
1.
9
Rachel Newhard
20:27.30
Klahowya
2.
11
Brenna Sclair
20:48.90
Charles Wright Academy
3.
9
Isabella Mastras
20:50.80
Charles Wright Academy
4.
10
Erica Julian
20:58.00
Charles Wright Academy
5.
11
Katherine Anderson
21:05.10
Seattle Christian
6.
11
Sage Gibson
21:14.00
Seattle Christian
7.
9
Ella Yarkin
21:29.60
Vashon Island
8.
12
Ally Bradley
21:33.60
Port Townsend
9.
11
Aalia Gomez
21:40.60
Charles Wright Academy
10.
12
Savannah Smith
22:08.40
Klahowya
11.
11
Lucy Boyle
22:15.90
Vashon Island
12.
12
Ann Thompson
22:23.80
Charles Wright Academy
13.
10
Hannah Meehan
22:28.90
Klahowya
14.
12
Jennifer Hoag
23:03.10
Seattle Christian
15.
11
Katherine Callender
23:06.30
Klahowya
16.
12
Aliyah Parson
23:14.10
Port Townsend
17.
11
Madison Allen
24:07.70
Charles Wright Academy
18.
10
Rachel Matthes
24:31.70
Chimacum
19.
11
Hannah Scharrer
25:08.00
Charles Wright Academy
20.
10
Ellie Lande
25:15.40
Vashon Island
21.
12
Erin Tammen
25:27.00
Klahowya
22.
11
Kate Schweitzer
26:00.30
Klahowya
23.
11
Madison Godsey
26:14.90
Klahowya
24.
10
Isabelle Spence
26:33.80
Vashon Island
25.
12
Emily Nyreen
29:16.50
Cascade Christian
26.
11
Simone Newcomb
29:34.10
Vashon Island
27.
9
Erin Fenton
32:49.50
Port Townsend
28.
10
Skylar Stekly
34:19.20
Port Townsend
Provided by Athletic.net
Like
·
Comment
·
Share
·
E-mail
·
29244 views
Post to:
Post as:
Post
0 shares:
Westside Classic
,
ResultsCentral
,
Shane
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for Westside Classic
Year
Results
Videos
News
Photos
Blogs
2019
1
1
2018
1
1
2017
1
1
2016
1
1
2015
1
1
2014
1
1
2013
1
1
2012
1
1
Show 5 more
Hashtags
#westside-classic
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!